Marynaty do mięs

- Categories : Poradniki , Przepisy

Przygotowanie dobrej marynaty do mięs jest bardzo proste i wystarczy spełnić kilka warunków, aby otrzymać po upieczeniu smaczne, kruche i soczyste mięso.

 

Do przygotowania marynaty będą nam potrzebne następujące składniki:

- olej lub oliwa

- ocet lub ocet winny

- przyprawy i zioła lub gotowe mieszanki takie jak; Marynata do  grillowanej wieprzowiny, Marynata do grillowanego drobiu, Marynata Curry.

-sól lub sól morska.

 

Sposób przygotowania:

Do odpowiedniej wielkości naczynia (np. miska ze stali lub szkła) wlewamy ok 200 ml oleju lub oliwy i około 1 łyżki octu lub octu winnego. Z uwagi na smak polecamy bardziej ocet winny.

Następnie dodajemy przyprawy i zioła zgodnie z własnym uznaniem i z rodzajem mięsa, który chcemy zamarynować.

 Najczęściej stosowane są: Papryka słodka mielona, czosnek suszony granulowany, pieprz czarny, gałka muszkatołowa, kolendra mielona, imbir mielony, lubczyk, rozmaryn, tymianek, oregano. Można również użyć mało znany w naszej kuchni mielony Sumak. Ta orientalna przyprawa, nada naszej marynacie nie tylko charakterystyczny smak i lepszą barwę, ale również dzięki kwaskowatości poprawi dodatkowo kruchość mięsa. Ze względu na te właściwości Sumak znalazł swoje ważne miejsce w części gotowych mieszanek do marynowania mięsa,  znajdujących się w ofercie Kopalni Smaków.

Marynaty te, skomponowane są z naturalnych składników, które nadają idealną barwę i smak wybranym rodzajom mięs. Właśnie z uwagi na marynowane mięso wyróżniamy:

 Marynatę do grillowanego drobiu, która idealnie współgra z mięsem z kurczaka, indyka lub kaczki.
Marynata do grillowanej wieprzowiny, która przeznaczona jest do mięsa wieprzowego (polecamy karczek) i innych mięs czerwonych.
Z nowości wyróżnić należy Marynatę Curry. Powstała ona ma bazie Curry Madras, ale została zmieniona tak, by lepiej działać w czasie procesu marynowania i by smak był bardziej oryginalny. Jej zastosowanie jest szerokie i świetnie sprawdzi się w marynowaniu wszelkich mięs.

 

 Gotowe mieszanki zawierają już małą, niezbędną ilość soli i przy ich stosowaniu już jej nie dodajemy.

Jeśli stosujemy przyprawy jednorodne, to należy dodać jeszcze małą ilość soli kuchennej lub soli morskiej.

Ilość przypraw dozujemy zgodnie z uznaniem, natomiast na podane wyżej ilości oleju i octu zalecamy dodatek ok 50g przypraw.

 

Całość składników dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej zawiesiny.

Do tak przygotowanej marynaty dodajemy podzielone wcześniej na porcje mięso i równomiernie obtaczamy. Tak przygotowane mięso wstawiamy do lodówki i marynujemy od kilku do kilkunastu godzin. Po tym czasie wystarczy odpowiednio rozgrzać grill lub patelnię i mięso poddać obróbce termicznej.

 

Sukces kulinarny murowany. Smacznego!

Share this content

Dodaj komentarz