Zastosowanie gumy Guar i Ksantanu do wypieków bezglutenowych.   

- Categories : Poradniki

Gluten jako naturalne białko zawarte w mące pszennej jest niezbędne do nadania odpowiedniej konsystencji wyrobów z jej udziałem. Niestety wiele osób cierpi z powodu nietolerancji na gluten inne nie chcą stosować go z uwagi na inne aspekty zdrowotne. Tak czy inaczej wszystkie te osoby do domowych wypieków są zmuszone stosować mąki bezglutenowe. Na rynku można zakupić m.in. mąki gryczane, ziemniaczane, kokosowe, sojowe, migdałowe, kukurydziane, z tapioki czy z białego ryżu. Wszystkie one nadają się do produkcji domowych wypieków pod jednym warunkiem. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję należy je zmieszać dodatkowo z zagęstnikiem. Można z powodzeniem zastosować gumę Guar lub Ksanatan. Są to produkty pochodzenia naturalnego, choć przez swoje działania technologiczne zostały nadane im symbole „E”. 

Guma Guar   Produkt ten jest substancją naturalną, pozyskiwaną z nasion rośliny Cyamopsis tetragonolobus , należącej do roślin strączkowych. Jest to dodatek do żywności stosowany w przemyśle spożywczym do zagęszczania i stabilizacji produktów. Jej najważniejszą cechą jest możliwość zagęszczania produktów bez potrzeby podgrzewania i dlatego może być stosowana we wszelkich sosach, dresingach, deserach, lodach itp., które są sporządzane na zimno. 

Guma ksantan , w pełni naturalny produkt otrzymywany w procesie fermentacji cukrów. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, jest to produkt mocno zagęszczający i stabilizujący. Sprawdza się jako uniwersalny zagęstnik w produktach takich jak: sosy, dresingi, jogurty, desery, ciasta, szejki, wszelkie przetwory owocowe czy warzywne gdzie potrzebna jest gęsta i stabilna struktura. 

Najczęściej do uzyskania dobrej sprężystości i puszystości wypieków wystarczy dodatek 1 łyżeczki gumy na 1 szklankę mąki bezglutenowej. 

Share this content

Dodaj komentarz